A könyv letöltése: Online Multi Page verzió (PDF, 155 oldal, 10 MB) Online Single Page verzió (PDF, 308 oldal, 10 MB) Print verzió (PDF, 308 oldal, 25 MB) | Barabás Ildikó - De Coll Ágnes - Mihalkó Viktória - Toszeczky Renáta:
A munkacélú kizsákmányolás megelőzésének és az áldozatok segítésének lehetőségei (2019) Szerkesztette: Kun Zsuzsa Közreműködtek: Farkas László és Kopf Katalin Layout design: Benes Mátyás Blankpage Studio
Készült a Konszenzus Alapítvány Budapesti Szervezete gondozásában, a Pénzügyminisztérium és a Konszenzus Alapítvány Budapesti Szervezete között létrejött, a „Hosszú távú szolgáltatásfejlesztési szakértői tevékenység a munkacélú kizsákmányolás megelőzése érdekében” tárgyú, PM_SZERZ/116/2018 számú szerződés alapján a GINOP-5.1.1-15-2015-00001 és a VEKOP-8.1.1-15-2015-00001 „Út a munkaerőpiacra” kiemelt projekt keretében. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósult meg.
A könyv születésének háttere
E könyv és egyben tananyag születésének hátterét az EURES (EURopean Employment Services - Európai Foglalkoztatási Szolgálat) magyarországi hálózat kezdeményezése és prevenciós tevékenysége adta. Az EURES Magyarország a 2004-es uniós csatlakozás óta vesz részt a foglalkozási szolgálatok európai együttműködési hálózatában és segíti a munkavállalók szabad áramlását, határon átívelő álláskeresését és elhelyezkedését, valamint a munkaadók munkaerő-felvételi, jelölt keresési törekvéseit. Az uniós munkaerőpiac teljes megnyitásakor, nagyjából 2011-2012 környékén − érzékelve a külföldön munkát vállalni készülőkre leselkedő veszélyeket − az EURES a támogató tevékenységeit, információnyújtását és tanácsadását kiegészítette egy önként vállalt feladattal. A hálózat munkatársai igyekeztek a munkavállalók figyelmét felhívni azokra a valós veszélyekre és buktatókra, amelyekkel a külföldi álláskeresés során szembesülhetnek. Kiknek szól?
E fejlesztési folyamat eredményeképpen elkészített tananyag célja, hogy a segítő szervezetek, információs hálózatok, hatóságok munkatársai akár önálló tanulás útján, akár tréning keretében elsajátíthassák, illetve kibővíthessék ismereteiket a biztonságos külföldi munkavállalással, az emberkereskedelem és munka célú kizsákmányolás megelőzésével és az áldozatsegítéssel kapcsolatban. E tananyag és képzési módszertan kidolgozásával, a megelőzésre fordított energiával és a tájékoztatás, figyelemfelhívás, érzékenyítés eszköztárának gazdagításával nem csupán az EURES és más szervezetek tevékenységi körei bővíthetők hosszú távon, hanem az összegyűjtött eszköztárat egyéb célcsoportok, például általános és középiskolában, valamint felsőoktatásban tanulók és tanárok, álláskereső fiatalok, külföldön munkavállalást tervezők, szociális szereplők, valamint munkaerő-piaci szervezetek is hasznosíthatják. |